___ÇUBUKBEY ANADOLU LİSESİ___
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

___ÇUBUKBEY ANADOLU LİSESİ___

...

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  .  

İSMAİL ENVER PAŞA

2 posters
YazarMesaj
Misafir
Misafir
Anonymous

İSMAİL ENVER PAŞA Empty
MesajKonu: İSMAİL ENVER PAŞA   İSMAİL ENVER PAŞA EmptyCuma Ekim 17, 2008 4:57 pm

Ya arkadaşlar ben Enver Paşa hakkındaki fikirlerinizi merak ediyom. Sizce bu adamın Türk milletine yararı mı çok olmuştur zararı mı??
d.i.d.e.m____
Admin
Admin

İş/Hobiler : öss,geometri,mat2
Lakap : piskopatmısın kızım ya

İSMAİL ENVER PAŞA Empty
MesajKonu: Geri: İSMAİL ENVER PAŞA   İSMAİL ENVER PAŞA EmptyÇarş. Ekim 22, 2008 2:26 pm

bence ne olursa olsun enver paşa hakkında önce kısa bir bilgi versen daha sonra görüşlerimizi istesen konuyu açan sensin kendi görüşünü bildir ondan sonra bizim görüşlerimizi al Wink
http://cubukbey-anadolu-lis.yetkinforum.com
Misafir
Misafir
Anonymous

İSMAİL ENVER PAŞA Empty
MesajKonu: Geri: İSMAİL ENVER PAŞA   İSMAİL ENVER PAŞA EmptyPerş. Ekim 23, 2008 2:44 pm

Ben bilgi vereyim o zaman Enver Paşa şu Sarıkamış'da 90000 askerimizin şehit olması olayındaki adam. Oraya gitme emrini bizzat kendisi vermiş ve aynı zamanda Jön Türkler adlı yeraltı örgütünün 12. kurucusu
elisabeth
Admin
Admin
elisabeth

İSMAİL ENVER PAŞA Empty
MesajKonu: Geri: İSMAİL ENVER PAŞA   İSMAİL ENVER PAŞA EmptyPerş. Ekim 23, 2008 4:42 pm

1880’de İstanbul’da sıradan bir memurun oğlu olarak dünyaya gelen İsmail Enver için, yaşadığı dönemden bugüne kadar pek çok yorum yapılmış, her yönüyle inceden inceye işlenmiştir. “Enver Paşa” adlı eseriyle bu konuda inceleme yapan Şevket Süreyya Aydemir, Enver Paşa’yı 1908-1914 arası döneme bakarak “1908’in Hürriyet Kahramanı Binbaşı Enver Bey, işte bu kısa devrede Enver Paşa, daha doğrusu imparatorluğun tek söz sahibi olan, genç, inançlı, muhteris, daha doğrusu hem kaderci hem de kaderini yaratan adam olarak sahnededir.” tanımlar.

1908’de Genç Türkler İhtilali ile yıldızı parlayan Enver’in hızlı yükselişi 1913’te Yarbayken yine aynı senenin sonlarında Albaylığa, 19 gün sonra 1 Ocak 1914’te Paşalığa yükselmesi ile başlar. Kabineye Harbiye Nazırı olarak girer; Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir süre sonra da Başkumandan Vekilliği yetkilerini de elinde toplar. Naciye Sultanla evlenip, saraya, Padişaha damat oluşu da bu safhaya rastlar. Enver Paşa kendini zirveye ulaştıran basamakları yine kendi elleriyle döşemişti.

Enver Paşa’nın vatanseverliği ve bu topraklara olan bağlılığı gerçektir. Bunun yanısıra hayal gücünün genişliği ve gerçeklerle bu hayallerin zaman zaman birbirine karıştığı da inkar edilemez. Hayallerini süsleyen İran, Hindistan, Turan ve Kafkasya’ya hakim olmak düşünceleri o günün şartlarında gerçek temeller oturmaz. Örneğin Cemal Paşa anılarında “Hakikati söylemek gerekirse, bu birinci Kanal Seferi yaptığımız zaman hiç kimse bu Kanalın nasıl geçileceğini bilmiyordu...” der.

Halbuki Enver Paşa bu görevi, IV. Ordu Kumandanlığı’nı, Cemal Paşa’ya teklif ettiğinde, Suriye’deki asayiş sağlama ve Kanal Seferini her ikisi de inanarak imzalamışlardı. Bu sefer gerçekleştiğinde ise Kanal Türk cesaretiyle dolmuştu.

Kanal’dan önce Sarıkamış’ta yaşananlar ise tam bir felaketti. 90.000 askerden10.000’in sağ kalabildiği, özellikle de donmaktan ve açlıktan kurtulabildiği bu sefer, sonuçları açısından korkunçtu. Hayatında Alay kumandanlığı dahi yapmamış olan Enver Paşa tecrübeden ziyade gençliğinin getirdiği coşkuyla kumanda edecekti ordusunu. Amaç 1878 Berlin Antlaşması’nda kaybedilen toprakları geri almaktı ve başarılı olacağına inanıyordu.

Enver Paşa Ordu Kumandanı Hasan İzzet Paşa’nın hava şartları, soğuk, karın şiddeti gibi uyarılarına kulak asmaz ve taarruz emri verir. III. Ordunun ölüm emridir bu
http://www.ardatrn.ailesiyiz.biz
Misafir
Misafir
Anonymous

İSMAİL ENVER PAŞA Empty
MesajKonu: Geri: İSMAİL ENVER PAŞA   İSMAİL ENVER PAŞA EmptyC.tesi Ekim 25, 2008 1:35 pm

O yazının çok büyük kısmı eksik. Hem en önemli bilgiler verilmemiş hem de Cumhuriyetin kurulmasındaki 2. en etkili adam. Bir çok kişiye göre o veya ****** ikisinden biri olmasaydı Cumhuriyet kurulamazdı.
Misafir
Misafir
Anonymous

İSMAİL ENVER PAŞA Empty
MesajKonu: Geri: İSMAİL ENVER PAŞA   İSMAİL ENVER PAŞA EmptySalı Ekim 28, 2008 4:45 pm

Ben de Enver Paşa nın 8 ciltlik ansiklopedisi var. Enver Paşa hakkında her şey
d.i.d.e.m____
Admin
Admin

İş/Hobiler : öss,geometri,mat2
Lakap : piskopatmısın kızım ya

İSMAİL ENVER PAŞA Empty
MesajKonu: Geri: İSMAİL ENVER PAŞA   İSMAİL ENVER PAŞA EmptySalı Ekim 28, 2008 7:11 pm

bana göre yararı olmuştur ..tarihim kötüdür ama 1. dünya savaşında kafkas cephesi adlı konuda ismini görmüştüm ilk sonra sonra nasıl bir kişilik olduğunu öğrendim vatanına sadık biriymiş..

enver paşa hayatı
http://cubukbey-anadolu-lis.yetkinforum.com
Misafir
Misafir
Anonymous

İSMAİL ENVER PAŞA Empty
MesajKonu: Geri: İSMAİL ENVER PAŞA   İSMAİL ENVER PAŞA EmptySalı Ekim 28, 2008 8:52 pm

Benimde tam tersi tarihim süper. Enver Paşa ülke ülke dolaşarak cumhuriyetin kurulması için elinden geleni yapmış sürülmesine rağmen ama ne yazıkki göremeden ölmüş
Misafir
Misafir
Anonymous

İSMAİL ENVER PAŞA Empty
MesajKonu: Geri: İSMAİL ENVER PAŞA   İSMAİL ENVER PAŞA EmptyÇarş. Ekim 29, 2008 5:47 pm

cArsi demiş ki:
Ben bilgi vereyim o zaman Enver Paşa şu Sarıkamış'da 90000 askerimizin şehit olması olayındaki adam. Oraya gitme emrini bizzat kendisi vermiş ve aynı zamanda Jön Türkler adlı yeraltı örgütünün 12. kurucusu

verdiğin bilgi ışığında hemen yorum yapayım...söylemesi kolay 90000 askeriizin şehit olması olayı diosun...evet belki kasten değil ama dile kolay 90000askerin şehit olmasına neden olmuş..ne kadar yararlı biri olabilir ki...
Misafir
Misafir
Anonymous

İSMAİL ENVER PAŞA Empty
MesajKonu: Geri: İSMAİL ENVER PAŞA   İSMAİL ENVER PAŞA EmptyPerş. Ekim 30, 2008 5:44 pm

Evet bencede çok büyük bir kayıp. Kayıptanda öte felaket gibi bir şey ama bir kişinin yaptığı bir yanlış en büyük doğruyu götürür mü sence?????
Misafir
Misafir
Anonymous

İSMAİL ENVER PAŞA Empty
MesajKonu: Geri: İSMAİL ENVER PAŞA   İSMAİL ENVER PAŞA EmptyPerş. Kas. 13, 2008 5:07 pm

Şeyma yazdığın yazıya yeni dikkat ettim. Orda doğum tarihi yanlış. Asıl doğum tarisi 23 KASIM 1881
elisabeth
Admin
Admin
elisabeth

İSMAİL ENVER PAŞA Empty
MesajKonu: Geri: İSMAİL ENVER PAŞA   İSMAİL ENVER PAŞA EmptyCuma Kas. 14, 2008 5:48 pm

internetten buldum net birşey bilmiyorum
zaten kesin birşey de bilmiyorum sen ilgileniyorsun doğrudur
http://www.ardatrn.ailesiyiz.biz
Misafir
Misafir
Anonymous

İSMAİL ENVER PAŞA Empty
MesajKonu: Geri: İSMAİL ENVER PAŞA   İSMAİL ENVER PAŞA EmptySalı Kas. 18, 2008 5:14 pm

bişey anladıysam beyaz olim

İSMAİL ENVER PAŞA
1 sayfadaki 1 sayfası